Swędzący problem

Słowo Psoriasis (łuszczyca) pochodzi od greckiego słowa „psora”, które oznacza „swędzieć”. Niestety ten aspekt łuszczycy może mieć nawet większy wpływ na jakość życia niż aspekt wizualny choroby. Leczenie łuszczycy polega nie tylko na złagodzeniu symptomów zewnętrznych, ale przede wszystkim na radzeniu sobie z łuszczycą w codziennym życiu.

Dlaczego tak swędzi?

Swędzenie w przypadku łuszczycy jest nieco inne niż przy innych chorobach skóry. Niektórzy porównują je do uczucia palenia, oparzenia, ukąszenia owada lub mrowienia. Świąd dotyczy nawet 90% cierpiących na łuszczycę i według badań przeprowadzonych przez National Psoriasis Foundation jest najbardziej kłopotliwy.

Chorzy mogą odczuwać swędzenie nawet w miejscach nie dotkniętych zmianami. Świąd pojawia się najczęściej w zetknięciu z czymś zewnętrznym, np. przedmiotami, ubraniami, które podrażniają receptory swędzenia. One przekazują sygnał do mózgu przez rdzeń kręgowy, co pobudza chęć drapania. Ta czynność przynosi chwilową ulgę poprzez przerwanie sygnału swędzenia. Niestety dla łuszczyka, drapanie tylko pogarsza sprawę. Drapanie może nadmiernie pobudzić włókna nerwowe, spotęgować swędzenie i chęć drapania. Drapanie może spowodować fenomen Koebnera, który polega na tym, że nowe wykwity powstają na zdrowej skórze jako rekcja na uszkodzenie.

Powstrzymać drapanie zanim zacznie swędzieć

Celem leczenia swędzenia spowodowanego łuszczycą jest powstrzymanie drapania i złagodzenie uczucia swędzenia, szczególnie w przypadku widocznych łuszczących się zmian. Leki biologiczne stosowane w leczeniu łuszczycy, są często skuteczne i działają szybciej niż kremy i maści, bo zmniejszają uczucie swędzenia i wpływają na poprawę nastroju. Trudno jest stworzyć jedną terapię leczenia łuszczycy. Dotknięci tą chorobą mają zaatakowane zmianami różne miejsca na ciele, swędzenie głowy jest odczuwalne inaczej niż swędzenie wewnętrznej skóry dłoni, stóp, czy miejsc intymnych. Terapia powinna być dostosowana indywidualnie, często łącząc dwa lub nawet więcej metod.

Skuteczne metody, które redukują stres i podnoszą poziom zadowolenia z życia mogą być stosowane w łagodzeniu uczucia swędzenia. Do takich zalicza się ćwiczenia relaksacyjne, terapia kognitywno-behawioralna, medytacja. Warto też zająć czymś umysł i ręce, odkryć w sobie pasję do malowania, tańca, majsterkowania.

Domowe sposoby

Kilka domowych sposobów na złagodzenie bólu i swędzenia wywołanego łuszczycą

Nawilżaj skórę. To pierwszy krok do utrzymania swędzenia w ryzach. Nawilżenie łagodzi zaczerwienienie, uczucie świądu, leczy. Dermatolodzy polecają stosowanie kremów i maści, które zatrzymują w skórze wodę. Alternatywą dla komercyjnych drogich kremów są oleje stosowane w kuchni, oliwa z oliwek, olej kokosowy.
Zredukuj łuskę. Zastosuj produkt zmiękczający łuskę, by pozbyć się nadmiaru martwego naskórka. Kiedy skóra przestanie pękać, chęć do drapania będzie mniejsza.
Zimny prysznic i okłady. Unikaj gorących kąpieli i ogranicz czas stania pod prysznicem do maksymalnie 10 minut. Wysoka temperatura wody może spotęgować podrażnienie i wysuszenie skóry. Po kąpieli zastosuj balsam, który zatrzyma wodę. Dodatkową ulgę może przynieść wcześniejsze schłodzenie balsamu w lodówce.

dr Ewelina Frączek – dermatolog

Specjalna Dieta dla osób z łuszczycą !!!

  • udostępnij
Call Now Button